Miasto Gdańsk konsekwentnie realizuje plan transformacji swojej floty autobusów miejskich w kierunku zeroemisyjności. Obecnie, w sierpniu 2024 roku, po gdańskich ulicach kursuje już 25 nowoczesnych, ekologicznych autobusów elektrycznych i wodorowych, a kolejne pojawią się w najbliższym czasie.
Gdańskie Autobusy i Tramwaje (GAiT) rozpoczęły proces ekologizacji swojego taboru w 2022 roku, kiedy to do floty dołączyły pierwsze 3 autobusy elektryczne typu mini marki Karsan Jest Electric. Kolejnym krokiem było wprowadzenie w październiku 2023 roku 18 autobusów elektrycznych marki MAN Lion’s City E. Wśród nich znalazło się 10 pojazdów standardowych i 8 przegubowych, wszystkie zostały wyprodukowane w fabryce MAN w Starachowicach. Pojazdy te należą do najnowocześniejszych autobusów elektrycznych na świecie, oferując wysoki komfort podróży i imponujący zasięg na jednym ładowaniu.
Prawdziwą rewolucją okazało się jednak wprowadzenie do eksploatacji autobusów wodorowych NesoBus, produkowanych w Świdniku przez Grupę Polsat Plus. Pierwsza czwórka tych pojazdów wyjechała na gdańskie ulice 29 lipca 2024 roku, a pozostałe dołączą we wrześniu. Autobusy wodorowe tankowane są na nowoczesnej stacji tankowania przy ul. Jabłoniowej, czwartym tego typu obiekcie w Polsce.
Gdańsk nie zamierza jednak spocząć na laurach. W planach GAiT jest dalsza rozbudowa floty zeroemisyjnej i infrastruktury ładowania. Miasto konsekwentnie dąży do celu, jakim jest komunikacja miejska w pełni przyjazna środowisku i mieszkańcom.
Transformacja gdańskiej floty autobusowej to nie tylko odpowiedź na wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi, ale także inwestycja w jakość życia mieszkańców. Cichsze, bardziej komfortowe i całkowicie bezemisyjne autobusy to krok w kierunku czystszego powietrza, lepszego zdrowia i wyższego komfortu życia w mieście. Miasto staje się obecnie wzorem do naśladowania dla innych samorządów, pokazując, że ekologia i nowoczesność mogą iść w parze, tworząc lepszą przyszłość dla nas wszystkich.