Gdańsk, miasto o bogatej i złożonej historii, było świadkiem wielu przełomowych wydarzeń. Wśród osób, które swoimi działaniami i postawą wywarły niezatarty ślad na dziejach grodu nad Motławą, szczególne miejsce zajmują Honorowi Obywatele Gdańska. Ich losy to często historie niezwykłej odwagi, determinacji i poświęcenia dla dobra miasta i jego mieszkańców.
Jedną z takich postaci jest niewątpliwie Lech Wałęsa, legendarny przywódca „Solidarności” – ruchu, który narodził się właśnie tutaj, w Stoczni Gdańskiej. Jego niezłomna postawa w walce o wolność i prawa pracownicze przyczyniła się do upadku komunizmu i otworzyła nowy rozdział w historii nie tylko Gdańska, ale i całej Polski.
Nie sposób pominąć również postaci Güntera Grassa, niemieckiego pisarza i noblisty, który choć urodzony w Gdańsku, przez lata nie mógł odwiedzać rodzinnego miasta. W swojej twórczości utrwalił obraz przedwojennego Gdańska – miasta wielokulturowego, otwartego na świat. Swoim zaangażowaniem w dialog polsko-niemiecki przyczynił się do pojednania między narodami.
Wśród Honorowych Obywateli Gdańska są także osoby, które przyczyniły się do odbudowy miasta ze zniszczeń wojennych. Jest to m.in. profesor Andrzej Januszajtis, wybitny historyk, przez lata zabiegał o przywrócenie Gdańskowi jego historycznego dziedzictwa. Dzięki takim ludziom jak on, miasto odzyskało swój dawny blask.
Nie można zapomnieć o tych, którzy w czasach próby dawali świadectwo odwagi i niezłomności. Ksiądz Henryk Jankowski, kapelan „Solidarności”, czy działacze opozycji demokratycznej – Bogdan Borusewicz i Bogdan Lis, którzy swoją niezłomną postawą i zaangażowaniem wpisali się w gdański etos walki o wolność i prawa człowieka.
Historie Honorowych Obywateli Gdańska to historie ludzi, którzy swoim życiem i działalnością wpisali się w dzieje tego miasta, kształtując jego tożsamość i wpływając na jego losy. To dzięki nim Gdańsk jest dziś miastem wolnym i dumnym, miastem, które pamięta o swojej przeszłości i z odwagą spogląda w przyszłość.