Na dzień 15 sierpnia 2024 r. przypada 102 rocznica powstania Klubu Gedania. Jest to wspaniała okazja do podsumowania największych sukcesów tego najstarszego klubu sportowego działającego w Gdańsku.
Historia Gedanii
Pierwotnie Gedania była miejscem, gdzie trenowano wyłącznie piłkę nożną. Klub prężnie rozwijał się i jeszcze w latach 20. oraz wczesnych 30. powstały kolejne sekcje sportowe: lekkoatletyczna, strzelecka, tenisa ziemnego, bokserska,motocyklowa, piłki ręcznej mężczyzn, hokeja na lodzie, piłki ręcznej kobiet, tenisa stołowego i kolarska. Pod koniec lat 20. klub liczył blisko 550 członków.
Liczne sukcesy klubu w różnych dyscyplinach
Już pierwsze lata działalności klubu przyniosły znaczące sukcesy. W 1930 r. wicemistrzostwo Polski w boksie zdobył Jan Bianga. W 1933 r. zawodnicy piłki nożnej uzyskali nieocenione mistrzostwo Wolnego Miasta Gdańsk. Mając na uwadze, że Polacy stanowili wówczas jedynie 5% ogółu mieszkańców, przynależność do Gedanii była dla wielu jednocześnie wyrazem patriotyzmu i elementem polskości. W okresie II wojny światowej klub już niestety nie mógł działać, wielu jego członków zginęło, działalność wznowiono w 1945 r.
Dopiero lata 50. to czas kolejnych sukcesów dla gdańskiego klubu i jego wychowanków. Medale udało się zdobyć na igrzyskach olimpijskich w boksie: najpierw Zygmunt Chyła w 1952 r. wygrał złoto, następnie Brunon Bendig brąz w 1960 r. Rok 1953 i 1954 to dla Gedanii z kolei zdobyte mistrzostwaPolski w piłce siatkowej kobiet.
W latach 70. i 80. liczne powody do dumy zapewnili wioślarze i wioślarki Gedanii. Aż sześciu zawodników z tego klubustartowało na igrzyskach olimpijskich w 1980 r., co zaowocowało dwoma srebrnymi medalami zdobytymi przez Czesławę Kościańską i Małgorzatę Dłużewską.
Wybitni piłkarze z Gedanii
Nie sposób nie wspomnieć również o współczesnych sukcesach gdańskiej Gedanii w piłce nożnej, od której zaczęło się istnienie klubu. Wśród jego wychowanków znalazły się takie nazwiska jak: Zygmunt Duraj, Maksymilian Kasprowicz czy Władysław Musiał. Pochodzący z Gedanii Krzysztof Adamczyk w 1981 roku został królem strzelców ekstraklasy. Z kolei Rafał Murawski w latach 2006–2012 był reprezentantem Polski.Prowadzoną w klubie Szkółkę Piłkarską wyróżniono w 2023 r., czyli już kolejny rok z rzędu, Złotym Certyfikatem Polskiego Związku Piłki Nożnej.
Z okazji 102 rocznicy, całemu klubowi, jak i wszystkim jego sportowcom życzymy wielu znakomitych sukcesów.